Odborné články
Topidla MASTER - pravidelná údržba a jejich předsezónní servis
Vyšší efektivita, prodloužení životnosti a snížení nákladů na opravy i servis – to všechno vás čeká v případě, že budete topidlům MASTER věnovat pravidelnou údržbu a před každou topnou sezónou je necháte zkontrolovat odborným servisem. V tomto článku poradíme, co přesně byste měli v rámci údržby a servisu provádět.
Naftová topidla
Naftová topidla jsou z hlediska údržby nejnáročnější, musíte se starat zejména o čistotu všech nádrží a filtrů.
Po každých 150-200 hodinách provozu topidla vyčistěte palivovou nádrž. To provedete tak, že vypustíte veškerou naftu z nádrže, naplníte ji 1-2 litry petroleje a pořádně zamícháte. Následně petrolej vylejte a znovu nádrž naplňte naftou. Jestliže by se vám zdálo, že máte v palivu nečistoty, provádějte čištění palivové nádrže častěji.
Dále vás u naftových topidel MASTER musí zajímat filtr pro výstup vzduchu a filtr z vyzrněné bavlny. Tyto filtry nelze nijak čistit ani servisovat, po každých 500 hodinách nebo 1 roce provozu je potřeba je vyměnit za nové. Jak tyto filtry najdete a vyjmete, to se dozvíte v manuálu k vašemu topidlu – každý model to má jinak.
Další důležitou součástkou naftových topidel je filtr vzduchového nasávání, který byste měli pravidelně čistit. Každých 500 hodin ho vyjměte z topidla, opláchněte mýdlovou vodou a nechte poctivě vysušit. Vaši pozornost vyžaduje také palivový filtr, ten stačí 2x do roka propláchnout čistou naftou.
Každých 600 hodin provozu je u topidel potřeba vyčistit svíčky a nastavit mezery jiskřiště. Tento úkol už však spadá do kategorie odborných prací – a pokud si na něj netroufáte, raději ho nechte na odborném servisu. Sami však můžete jednou za sezónu vyčistit ventilátor, což ideálně provedete hadrem namočeným do rozpouštědla nebo petroleje.
Před jakoukoliv z popsaných činností vždy topidlo vypněte, odpojte z elektrické sítě a nechte dostatečně vychladnout.
Plynová topidla
Plynová topidla jsou z hlediska údržby a servisu pro majitele mnohem méně náročná, protože většinu prací musí provádět odborný servis. Z tohoto důvodu důrazně doporučujeme, abyste s nimi minimálně jednou do roka zajeli k autorizovanému servisu a nechali je zkontrolovat.
Jakožto uživatelé můžete u plynových topidel pouze čistit zadní stranu generátoru – tedy tu, na které topidlo nasává studený vzduch. Čištění provádějte pomocí vysavače a hadříku namočeném v saponátu. Určitě se vyhněte ředidlům nebo agresivním rozpouštědlům, která by poškodila povrchovou úpravu výměníku.
Elektrická topidla
U elektrických topidel jsou nároky na údržbu naprosto minimální, stačí jednou za několik měsíců vysavačem vysát ventilátor od prachu a nečistot. Žádné další zásahy neprovádějte a nechte je na odborném autorizovaném servisu, který byste měli navštívit alespoň jednou ročně – vždy před topnou sezónou.
Infračervená topidla
Infračervená topidla s naftovým pohonem mají obdobné nároky jako topidla naftová – každých 100 hodin provozu propláchněte čistou naftou vložku sériového filtru, vyčistěte vnitřek hořákové trubice, plamenový kotouč i elektrody a upravte jejich vzdálenost. Pokud byste si na tyto práce netroufali, využijte pomoci odborného servisu.
Infračervená topidla s elektrickým pohonem jsou co do údržby naprostou identická s elektrickými topidly, stačí jednou za čas vysát ventilátor a jednou za rok přístroj odvézt na servisní prohlídku.
Závěrem podotýkáme, že všechny typy topidel byste před začátkem topné sezóny měli podrobit elektrické revizi – to abyste měli jistotu, že elektromotor, pojistky, kabely i ostatní elektronické součástky jsou v dostatečně dobré kondici na to, aby dobře sloužily i další sezónu.
Tomáš Braun
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz