Odborné články
Pravidelná údržba a servis odvlhčovačů vzduchu
Vyšší účinnost, delší životnost a nižší servisní náklady – to všechno jsou důvody, kvůli kterým se vyplatí věnovat kondenzačním odvlhčovačům trošku péče a provádět pravidelnou údržbu a servis. V tomto článku poradíme, v čem přesně zmíněná péče spočívá.
1x měsíčně vyčistit prachový filtr
Každý kondenzační odvlhčovač má na přední straně umístěný prachový filtr, který zabraňuje pronikání prachu a nečistot dovnitř přístroje. Minimálně jednou za měsíc tento filtr vyjměte a vysajte, pomoci si můžete např. i štětcem.
Pokud je prachový filtr silně znečištěný, propláchněte ho teplou vodou, případně použijte mírný čisticí prostředek. Poté filtr poctivě vysušte a vraťte zpět na původní místo.
2x do roka zkontrolovat uhlíkový filtr
Tohle neplatí pro každý odvlhčovač – uhlíkovým filtrem jsou vybavené pouze některé modely. Uhlíkový filtr funguje jako pohlcovač pachů a ničitel bakterií, do jisté míry tak zastupuje funkci čističky vzduchu.
Uhlíkový filtr se nachází hned pod filtrem prachovým a je zcela bezúdržbový. Proto jej nevysávejte ani neomývejte vodou, stačí jenom jednou za půl roku zkontrolovat, zda funguje. Pokud ne, musíte ho vyměnit za nový.
Pravidelně čistit žebrovanou baterii výměníku
Žebrovaná baterie výměníku se poměrně rychle znečišťuje, je proto vhodné ji pravidelně čistit. Ještě, než se do toho pustíte, odpojte odvlhčovač z elektrické sítě. Následně baterii vyjměte a slabým proudem vody opláchněte. Pozor, ať přitom nenamočíte přívodní kabel.
Po opláchnutí baterii důkladně vysušte, nesmí v ní zůstat žádná vlhkost. Po vrácení baterie na původní místo doporučujeme naplánovat příští start odvlhčovače až po 8 hodinách, abyste měli skutečně jistotu, že baterie vyschla.
¨
1x za měsíc vyčistit nádrž na vodu
Nádrž na kondenzát pracuje v neustále vlhkém prostředí, proto je velmi citlivá na vznik plísní. Abyste plísním zabránili, doporučujeme alespoň jednou měsíčně kondenzační nádrž vyjmout, pořádně vyčistit a vysušit. K čištění klidně použijte teplou vodu i čisticí prostředek.
Na čištění pláště pozor
Při údržbě odvlhčovače byste neměli opomíjet ani jeho vnější plášť, upozorňujeme však na to, abyste nepoužívali benzín nebo chemické roztoky, které by narušily povrchovou úpravu pláště. Musíte si vystačit s vodou, případně mýdlovým roztokem.
Tím výčet možných uživatelských úkonů končí, všechny ostatní servisní práce či zásahy nechte na autorizovaném servisu. Na mysli máme zejména kontrolu chladicího média a elektronickou revizi zařízení, což jsou vysoce odborné servisní práce, do kterých byste se bez patřičných zkušeností pouštět neměli.
Alespoň jednou do roka proto navštivte autorizovaného prodejce a nechte si svůj odvlhčovač odborně zkontrolovat.
Zobrazit profesionální odvlhčovače
Tomáš Braun
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz